"Dünya için üretiyoruz.."

 

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve yaklaşık 5000 yıllık geçmişi olan Troya ören yerinden çıkarılan arkeolojik eserler, Çanakkale’nin Tevfikiye Köyü’nde yapılacak Troya Müzesi’nde sergilenecek. Makel yeni müze projesini akıllı ev ve otomasyon sistemleri ile aydınlatacak. 

Makel Şirketler Grubu, Troya Müzesi projesinin tüm aydınlatma otomasyon sistemlerini Makel Smarthome ürünleri ile gerçekleştirecek. Farklı aydınlatma kontrollerinin dokunmatik paneller üzerinden kontrol edilebileceği projede, detaylı bir aydınlatma mimarisinin kurgulandığı belirtildi. Toplam 9000 metrekare kapalı alana sahip projenin aydınlatma kontrollerinin  farklı senaryo düzenekleri ile lokal alanlar seçilerek yapılabileceğinin altını çizen Makel yetkilileri, internet aracılığı ile uzaktan erişim sağlanarak aydınlatma yönetiminin yapılmasının mümkün olacağını belirttiler. Makel yetkilileri Unesco listesine girmeyi başaran böylesine önemli bir bölgede yapılacak projenin çözüm ortağı olmanın önemine değinerek, “Böylece tarihsel doku ve kültürlerin buluştuğu proje, günümüzün teknolojisiyle  nesiller boyu aydınlanabilecektir.” 

3.000 m²’si sergi salonu olmak üzere toplam 9.000 m² kapalı inşaat alanına sahip olacak müzede; Troya ören yeri ve Çanakkale ilinde yer alan kazılarda bulunan arkeolojik eserler, çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak sergilenecek. Müzede ayrıca Troya ören yerinden kaçırılarak ABD’ne götürülen ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün girişimleri sonucu iade edilen Troya eserleri de yer alacak.

Posted by Atilla Wednesday, December 17, 2014 8:29:00 AM

Haberler

Duyurular

Neler Yeni