"Dünya için üretiyoruz.."

Sektörün lider markası Makel, mevcut ve yeni oluşum tüm bayilerini organize ettiği gece ile bir araya getirdi.  Yaklaşık 320 kişilik misafir grubunu görkemli bir organizasyon ile İstanbul’un son dönemdeki gözde mekânlarından Hilton Double Tree Otel’de ağırlayan Makel, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da birbirinden alımlı Mercedes ve Ford araçları törenle bayilerine teslim etti.  Makel tesislerinde fabrika gezisi ile başlayan organizasyon gece “Gala Yemeği” ile sona erdi.

2013 yılını başarı ile sonlandıran Makel 20 Aralık 2013 tarihinde gerçekleştirdiği “Bayiler Buluşması ve Kampanya Araçları Teslim Organizasyonu” ile yaklaşık 320 kişilik bayi misafir grubunu önce kendi tesislerinde sonrasında ise Hilton Double Tree Otel’de ağırladı. Yıl sonu kampanyası ile hak kazanılan birbirinden alımlı 52 aracı hak sahibi bayilerine teslim eden Makel, başarı ile tamamlanan bir kampanyanın keyfini bayileri ile birlikte eğlenerek çıkardı. Yıl sonu kampanyası ile araç almayı hak kazanan bayilerine hak ettikleri Mercedes, Ford ve Passat gibi farklı modellerdeki hediye araçları sahiplerine teslim etmenin mutluluğunu yaşadı. 

Ana bayi ve bayilerin yanı sıra Makel ailesine yeni katılan çiçeği burnunda bayilerin de yer aldığı organizasyonda yeni bayiler, Makel’in 35 yıldan bu yana sektöre kattığı bilgi, birikim ve deneyimi yakından görme ve tanıma şansına sahip oldular. İlk etapta Makel Konferans Salonu’nda bir araya gelen bayilere bir konuşma yapan Genel Müdür Hakan Öztürk, Makel ailesine yeni katılım gösteren  bayileri görmekten büyük mutluluk duyduğunu belirterek, Gelinen noktada 45 m2’lik bir atölyeden 45.000 m2 üzerine kurulu tesisi ile Türkiye’nin en modern fabrikalardan birisi olduklarını belirtti. Öztürk, “Birlikte iş yaptığımız herkesin katkıları ile Türkiye’nin ilk 500 firmasından birisi haline geldik.” dedi.

 Türkiye’nin dört bir köşesinde 300’e yakın ana bayi ve bayileri olduğunu belirten Öztürk, yıllar içinde Makel Bayileri ile çok güçlü sevgi, saygı ve güven bağları oluştuğunu söyledi. Öztürk, “Bayilerimiz Makel’ i çok iyi biliyor ve tanıyorlar. Burayı kendi yerleri gibi görüyor ve sahip çıkıyorlar. Bizler bayilerimizi müşteri olarak değil, Makel ailesinin birer ferdi olarak görüyoruz.” dedi.

2014 yılı ekonomisi ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Makel Genel Müdürü Hakan Öztürk, 2013 yılında, döviz kurlarının ve faiz oranlarının yükselmesinin ekonomide risk algısı yarattığını belirterek, ülke olarak hedeflenen %4,4 ‘lük büyüme oranının gerçekleştiğine de dikkat çekti.

2014 yılında daha güçlü bir Makel Şirketler Grubu olmak istediklerini ifade eden Öztürk, “2013 yılında, Türkiye piyasasında % 25 civarında büyüdük. Türkiye’de 2014 yılında,  2013 yılına göre % 43 civarında büyümeyi hedefliyoruz.” dedi.

 Ardından Makel Firma sunumunu gerçekleştiren Pazarlama Müdürü Fatih Yüzbaşıoğlu ise firma ve ürünler hakkında detaylı bilgiler aktardı.

Sunumlar sonrasında Makel üretim tesislerini gezen bayiler, hammadde girişinden ürün çıkışına dek tüm süreci yakından gözlemleyerek bilgi aldılar. Son dönemde gerçekleştirdiği otomasyon yatırımı ile üretim hızını arttıran Makel, kendi mühendisleri ile yarattığı “Makel Otomasyon” markalı robot makineleri ile de dikkat çekti. Yüzde yüz Türk mühendisliği ve zekası ile yapılan yarı mamul otomasyon makineleri firmayı gezen misafirler tarafından yoğun ilgi gördü.

Fabrika gezisi sonrası otele geçen bayiler kısa bir dinlenmenin ardından “Gala Yemeği” için salonda tekrar bir araya geldiler. Açılış  konuşmasını gerçekleştiren Makel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Necati Çalışkan, Makel ailesine yeni katılan 165 bayiye “Aramıza Hoş Geldiniz” diyerek 35 yıllık bir geçmişe sahip olan şirketin birçok dönüm noktalarından geçerek bu günlere geldiğini söyledi. 1987 yılından itibaren Makel markalı ürünleri üretmeye başladıklarını belirten Necati Çalışkan, Krizleri başarı ile hep birlikte aşarak geliştiklerini belirterek konuşmasına şöyle sürdürdü: “2014 yılında da ekonomi kırılgan olma durumunu sürdürecektir. Bu açıdan yatay büyümelere dikkat etmeli, tasarruf yapmalı ve dövizle borçlanmayı minimize etmeliyiz. İnşaat sektörünün 2013 yılını % 7 büyüme ile kapatmasının beklendiğini belirten Çalışkan, inşaat sektöründe yaşanan büyümenin, Türkiye’nin büyümesinden, yaklaşık iki kat daha fazla olduğunu söyledi.

 

İnşaat sektörünün toplam yıllık gelir vergisi içerisindeki oranının 2004 yılında %3,1 seviyesinden 6 kat artarak %18,3 seviyelerine geldiğini belirten Makel Yönetim Kurulu Başkanı Necati Çalışkan konuşmasına şöyle devam etti :

 “ Toplanan vergilerin neredeyse beşte biri yapı sektöründen geliyor. 2014 yılında kentsel dönüşüm projeleri ile sektörümüzün daha da aktif olacağına inanıyorum. 2013 yılının ilk 9 ayında 862 bin konut satışı yapılmış olup geçen yıl toplam 701 bin konut satılmıştı. Bu yıl sonuna kadar konut satış rakamının 1 milyona yaklaşacağı düşünülmektedir. Bu yılın 2. yarısından itibaren konut kredisi faizleri 0,65’ten 0,85’e yükselmesine rağmen konut talebi artmaya devam etti. Türkiye’de her zaman sorulan bir soru var: Her taraf ev doldu, her taraf yeni inşaat doldu, bu evleri kim alacak? Ülkemizin konut stoğu 100 milyar lira, yani yaklaşık 50 milyar dolar seviyesinde. Bu da Gayri Safıla’ın yüzde 5,5 -6 ‘ sına gelmektedir. Amerika’da meşhur mortgage krizi patladığında, bu oran yüzde 110’u geçmişti. Dolayısı ile ülkemizde mevcut oranlarla yakın zamanda balon riskinden bahsetmek mümkün değil. 2014 yılında iyimser bir tahmin var. Tahminler 2013 yılına göre daha olumlu ve güzel geçeceğini gösteriyor.

Bildiğiniz üzere, 2014 yılı seçim yılı olacak.  Belediye seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ekonomimize hareket getirerek, faydalı olacağına inanıyorum. Makel olarak siyasi istikrarın süreceğine ve 2013 büyüme rakamlarının üzerine çıkacağımıza inanıyorum. dedi.

 

Konuşmasının sonunda tüm bayilerinin 2014 yılını kutlayan Çalışkan, herkese bol kazanç, sağlık ve mutluluk diledi.

Makel Yönetim Kurulu Başkanı Necati Çalışkan’nın ardından sahneye çıkan Satış ve Pazarlama Direktörü Serkan Emsal, Makel satış ve pazarlama yapılanması, kampanya hedefleri ve 2014 yılına ilişkin yapılacak çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ardından Kampanya Araç Teslim ve plaket törenine geçildi. Yıl sonu kampanyası ile araç almaya hak kazanan bayilere araç anahtarları ve plaketleri teslim edildi. Bununla birlikte geceye katılan tüm bayilere plaketleri teslim edildi. Gece sonunda bayilere 52 adet araç anahtarı ve 320 adet plaket dağıtımı gerçekleştirilmiş oldu. Plaketler başta Makel Yönetim Kurulu Başkanı Necati Çalışkan, yönetim kurulu üyeleri Turgay Yalçınkaya ve Günay Yalçınkaya olmak üzere satış - pazarlama yöneticileri tarafından bayilere verildi.  

Geceye damgasını vuran bir diğer etkinlikte Metin Şentürk konseri oldu. Plaket töreninin ardından sahne alan ünlü şarkıcı muhteşem şarklıları ve espirleri ile geceye katılan bayilere eğlenceli ve bir o kadar da unutulmaz anlar yaşattı. Metin Şentürk’ün şarkıları gece boyunca dinleyenlerin dilinden düşmedi. Gece yarısına kadar performansını hiç düşürmeyen Metin Şentürk repartuarı geceye ayrı bir renk kattı.  

Posted by Atilla Tuesday, January 21, 2014 11:46:00 AM

Haberler

Duyurular

Neler Yeni